Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Length | 177 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6214 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 326 mm |
| Paired article numbers | NST6884 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 326 mm |
| Paired article numbers | NST6884 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Length | 120 mm |
| Thread Size | M12x1.25, M16x1.5 |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6917 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Length | 120 mm |
| Thread Size | M12x1.25, M16x1.5 |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6917 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25, M16x1.5 |
| Length | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6916 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25, M16x1.5 |
| Length | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6916 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 321 mm |
| Paired article numbers | NST6920 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 321 mm |
| Paired article numbers | NST6920 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST7021 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST7021 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 215 mm |
| Height | 24 mm |
| Width | 214 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 215 mm |
| Height | 24 mm |
| Width | 214 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 325 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6540 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 325 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6540 |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M18X1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 315 mm |
| Paired article numbers | NST6647 |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M18X1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 315 mm |
| Paired article numbers | NST6647 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| for OE number | 568202E900 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6258 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| for OE number | 568202E900 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6258 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M16x1.5 |
| for OE number | 568202E000 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6257 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M16x1.5 |
| for OE number | 568202E000 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6257 |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 188 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 188 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 22 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0033 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















