Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 22 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0033 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 318 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 318 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | Tokico |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 16 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | Tokico |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Height | 155 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Type | Fuel filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Outer diameter 1 | 84 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Height | 155 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Type | Fuel filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Outer diameter 1 | 84 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 85 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 85 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M10x1.25, M12x1.25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6720 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M10x1.25, M12x1.25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6720 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M10x1.25, M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 78 mm |
| Paired article numbers | NST6849 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M10x1.25, M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 78 mm |
| Paired article numbers | NST6849 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Size | 25;M10x1, M14x1.5 |
| Length | 78 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6848 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Size | 25;M10x1, M14x1.5 |
| Length | 78 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6848 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Paired article numbers | NST8384 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Paired article numbers | NST8384 |
Important compatibility info
| Function | Brake Hose |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Type | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, inner |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 205 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Hose |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Type | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, inner |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 205 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.75 |
| Length | 116 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4309 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.75 |
| Length | 116 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4309 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M12X1.75 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 116 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4308 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M12X1.75 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 116 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4308 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 200 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4421 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 200 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4421 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 200 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4420 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 200 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4420 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | 25R;MM12X1 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Pipe Diameter | 9 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 295 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | 25R;MM12X1 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Pipe Diameter | 9 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 295 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 257 mm |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6989 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















