Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 207 mm |
| Height | 51 mm |
| Length | 290 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 207 mm |
| Height | 51 mm |
| Length | 290 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 40 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 152 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 384 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 40 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 152 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 384 mm |
Important compatibility info
| Type | Fuel filter |
| Outer diameter | 59 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Height | 163 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
Important compatibility info
| Type | Fuel filter |
| Outer diameter | 59 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Height | 163 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 248 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 248 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 16 mm |
| Paired article numbers | NST8089 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 16 mm |
| Paired article numbers | NST8089 |
Important compatibility info
| Length | 52 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8314 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 14.5 mm. 61 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 52 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8314 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 14.5 mm. 61 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 236 mm |
| Height | 31 mm |
| Width | 143 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 236 mm |
| Height | 31 mm |
| Width | 143 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8327 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8327 |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 240 mm |
| Width | 203 mm |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 240 mm |
| Width | 203 mm |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 250 mm |
| Height | 37 mm |
| Length | 255 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 250 mm |
| Height | 37 mm |
| Length | 255 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 257 mm |
| Type | Air Filter |
| Height | 49 mm |
| Width | 178 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 257 mm |
| Type | Air Filter |
| Height | 49 mm |
| Width | 178 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 275 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 223 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 275 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 223 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 66 mm |
| Height | 131 mm |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 66 mm |
| Height | 131 mm |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 113 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 94 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 113 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 94 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8129 |
| for OE number | YC155484AC |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8129 |
| for OE number | YC155484AC |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














