Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Outer diameter | 59 mm |
| Height | 148 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Height | 125 mm |
| Inner diameter 2 | 23 mm |
| Outer diameter | 53 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Height | 125 mm |
| Inner diameter 2 | 23 mm |
| Outer diameter | 53 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 203 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 213 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| for OE number | 30932998 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 203 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 213 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| for OE number | 30932998 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 63 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8269 |
| Outer diameter | 42 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 63 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8269 |
| Outer diameter | 42 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 290 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 290 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 250 mm |
| Height | 46 mm |
| Length | 270 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 250 mm |
| Height | 46 mm |
| Length | 270 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 280 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 205 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 280 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 205 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Height | 86 mm |
| Thread Size | M 20 X 1.5 - 6H |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 69 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Height | 86 mm |
| Thread Size | M 20 X 1.5 - 6H |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 69 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 180 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 180 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Height | 49 mm |
| Width | 172 mm |
| Length | 276 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Height | 49 mm |
| Width | 172 mm |
| Length | 276 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Height | 28 mm |
| Width | 196 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Height | 28 mm |
| Width | 196 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 94 mm |
| Height | 113 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 94 mm |
| Height | 113 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 77 mm |
| Height | 122 mm |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 77 mm |
| Height | 122 mm |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Height | 115 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Height | 115 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter | 41 mm |
| Height | 79 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 41 mm |
| Outer diameter 1 | 74 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter | 41 mm |
| Height | 79 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 41 mm |
| Outer diameter 1 | 74 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 77 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 92 mm |
| Thread Size | M 22 X 1.5 - 6H |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















