Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Mounting, leaf spring |
| Type | Mounting, leaf spring |
| Material | Rubber/Metal |
| Diameter | 16 mm |
| Outer diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 80 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, leaf spring |
| Type | Mounting, leaf spring |
| Material | Rubber/Metal |
| Diameter | 16 mm |
| Outer diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 80 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8387 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8387 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1108 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1108 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1020 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1020 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 348 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 185 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 348 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 185 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 183 mm |
| Height | 12 mm |
| Length | 185 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 183 mm |
| Height | 12 mm |
| Length | 185 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Inner diameter 2 | 56 mm |
| Outer diameter 1 | 83 mm |
| Height | 82 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Inner diameter 2 | 56 mm |
| Outer diameter 1 | 83 mm |
| Height | 82 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 613 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 613 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 219 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 254 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 219 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 254 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 114 mm |
| Height | 39 mm |
| Length | 251 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 114 mm |
| Height | 39 mm |
| Length | 251 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 385 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 385 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 170 mm |
| Height | 52 mm |
| Length | 250 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 170 mm |
| Height | 52 mm |
| Length | 250 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 283 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 297 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 283 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 297 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Height | 213 mm |
| Outer diameter | 114 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 68 mm |
| Inner diameter 2 | 68 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Height | 213 mm |
| Outer diameter | 114 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 68 mm |
| Inner diameter 2 | 68 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














