Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 118 mm |
| Height | 31 mm |
| Length | 449 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 118 mm |
| Height | 31 mm |
| Length | 449 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 16 mm |
| Paired article numbers | NST8089 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 16 mm |
| Paired article numbers | NST8089 |
Important compatibility info
| Length | 52 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8314 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 14.5 mm. 61 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 52 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8314 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 14.5 mm. 61 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without thermostat |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 06A121132 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without thermostat |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 06A121132 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1J0121087B |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1J0121087B |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 156 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 300 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 156 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 300 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 133 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 215 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 133 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 215 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 150 mm |
| Height | 44 mm |
| Length | 214 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 150 mm |
| Height | 44 mm |
| Length | 214 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Mounting, leaf spring |
| Type | Mounting, leaf spring |
| Material | Rubber/Metal |
| Diameter | 16 mm |
| Outer diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 80 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, leaf spring |
| Type | Mounting, leaf spring |
| Material | Rubber/Metal |
| Diameter | 16 mm |
| Outer diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 80 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8327 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8327 |
Important compatibility info
| Length | 185 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 140 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 185 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 140 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 190 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 268 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 190 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 268 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 206 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 206 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | Sumitomo |
| Bolt length | 64 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | Sumitomo |
| Bolt length | 64 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














