Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 188 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 288 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 188 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 288 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 186 mm |
| Height | 30 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 216 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 186 mm |
| Height | 30 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 216 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, UNF Thread, with internal thread |
| Thread Size | 1/2"x20 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, UNF Thread, with internal thread |
| Thread Size | 1/2"x20 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8207 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8207 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 172 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 282 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 172 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 282 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 165 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 261 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 165 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 261 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 240 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 210 mm |
| Height | 28 mm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 240 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 210 mm |
| Height | 28 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 77 mm |
| Height | 137 mm |
| Inner diameter | 11 mm |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 77 mm |
| Height | 137 mm |
| Inner diameter | 11 mm |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material | Steel |
| Length | 335 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material | Steel |
| Length | 335 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 147 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 56 mm |
| Length | 255 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 147 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 56 mm |
| Length | 255 mm |
Important compatibility info
| Width | 167 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Height | 41 mm |
| Function | Air Filter |
| Length | 275 mm |
Important compatibility info
| Width | 167 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Height | 41 mm |
| Function | Air Filter |
| Length | 275 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length 1 | 141 mm |
| Width | 278 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 214 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length 1 | 141 mm |
| Width | 278 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 214 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 404 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Height | 30 mm |
| Width | 165 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 404 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Height | 30 mm |
| Width | 165 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














