Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Thickness | 60 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 14 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8274 |
Important compatibility info
| Thickness | 60 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 14 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8274 |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 151 mm |
| Height | 40 mm |
| Length | 269 mm |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 151 mm |
| Height | 40 mm |
| Length | 269 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Length | 91 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Length | 91 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Width | 168 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Height | 82 mm |
| Length | 247 mm |
Important compatibility info
| Width | 168 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Height | 82 mm |
| Length | 247 mm |
Important compatibility info
| Length | 233 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 130 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 233 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 130 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST4751 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST4751 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Diameter | 60.5 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 114 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8002 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Diameter | 60.5 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 114 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8002 |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 68 mm |
| Width | 168 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 68 mm |
| Width | 168 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 209 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 209 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 1 3/4-16 UN-2B, M 36 X 1.5 |
| Height | 123 mm |
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Outer diameter 1 | 69 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 1 3/4-16 UN-2B, M 36 X 1.5 |
| Height | 123 mm |
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Outer diameter 1 | 69 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8017 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8017 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 207 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 290 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 207 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 290 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 213 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 254 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 213 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 254 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 168 mm |
| Height | 83 mm |
| Length | 205 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 168 mm |
| Height | 83 mm |
| Length | 205 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














