Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 267 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 173 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 267 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 173 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 245 mm |
| Height | 63 mm |
| Width | 184 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 245 mm |
| Height | 63 mm |
| Width | 184 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 162 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 231 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 162 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 231 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Height | 21 mm |
| Diameter | 51 mm |
| Height 1 | 21 mm |
| Height 2 | 41 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Height | 21 mm |
| Diameter | 51 mm |
| Height 1 | 21 mm |
| Height 2 | 41 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Length | 360 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 146 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 360 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 146 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 209 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 232 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 209 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 232 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 74 mm |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Inner diameter 2 | 33 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 74 mm |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Inner diameter 2 | 33 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 255 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 255 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Width | 207 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Length | 232 mm |
| Height | 20 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Width | 207 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Length | 232 mm |
| Height | 20 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 2 | 127 mm |
| Width 1 | 216 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 213 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 2 | 127 mm |
| Width 1 | 216 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 213 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 256 mm |
| Height | 46 mm |
| Width | 126 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 256 mm |
| Height | 46 mm |
| Width | 126 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8376 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8376 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Height 1 | 21 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Height | 22 mm |
| Diameter | 62 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | PEL10016 |
| Number of Seals | 5 |
Important compatibility info
| Height 1 | 21 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Height | 22 mm |
| Diameter | 62 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | PEL10016 |
| Number of Seals | 5 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














