Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 30 mm |
| Length | 284 mm |
| Width | 233 mm |
| Length 1 | 184 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 30 mm |
| Length | 284 mm |
| Width | 233 mm |
| Length 1 | 184 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Length | 240 mm |
| Width | 188 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Length | 240 mm |
| Width | 188 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 32 mm |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Outer diameter 2 | 65 mm |
| Height | 83 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 32 mm |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Outer diameter 2 | 65 mm |
| Height | 83 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Diameter 1 | 44 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Height 1 | 23 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter | 44 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Diameter 1 | 44 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Height 1 | 23 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter | 44 mm |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Placement on Vehicle | Rear |
| for OE number | 038121144A |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Placement on Vehicle | Rear |
| for OE number | 038121144A |
Important compatibility info
| Function | Coolant Pipe |
| Type | Coolant Pipe |
| Diameter 2 | 32 mm |
| Diameter 3 | 47 mm |
| Diameter | 8 mm |
Important compatibility info
| Function | Coolant Pipe |
| Type | Coolant Pipe |
| Diameter 2 | 32 mm |
| Diameter 3 | 47 mm |
| Diameter | 8 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 287 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 287 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 344 mm |
| Height | 46 mm |
| Width | 170 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 344 mm |
| Height | 46 mm |
| Width | 170 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bolt length | 78 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bolt length | 78 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Brake System | ATE |
| Bolt length | 70 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Brake System | ATE |
| Bolt length | 70 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M8X1.25 |
| Length | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M8X1.25 |
| Length | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8409 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8409 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Outer diameter | 107 mm |
| Height | 178 mm |
| Inner diameter 2 | 73 mm |
| Inner diameter 1 | 73 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Outer diameter | 107 mm |
| Height | 178 mm |
| Inner diameter 2 | 73 mm |
| Inner diameter 1 | 73 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














