Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 19 mm. 53 mm |
| Length | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8265 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 19 mm. 53 mm |
| Length | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8265 |
Important compatibility info
| for OE number | 130337 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Seals | 1 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 74 °C |
Important compatibility info
| for OE number | 130337 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Seals | 1 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 74 °C |
Important compatibility info
| Length | 215 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 200 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 215 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 200 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 - 6H |
| Height | 87 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 - 6H |
| Height | 87 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 180 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 282 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 180 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 282 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 93 mm |
| Height | 131 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 63 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 93 mm |
| Height | 131 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 63 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 RHT |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6018 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 RHT |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6018 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 RHT |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6017 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 RHT |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6017 |
Important compatibility info
| Type | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Paired article numbers | NST8421 |
Important compatibility info
| Type | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Paired article numbers | NST8421 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 405 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 405 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 308 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 156 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 308 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 156 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 253 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 225 mm |
| Height | 20 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 253 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 225 mm |
| Height | 20 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 270 mm |
| Length | 35 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 176 mm |
Important compatibility info
| Height | 270 mm |
| Length | 35 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 176 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bolt length | 84 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bolt length | 84 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














