Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 90 mm |
| Inner diameter | 20 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 90 mm |
| Inner diameter | 20 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 20 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 67 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 20 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 67 mm |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8052 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8052 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8219 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8219 |
Important compatibility info
| Height | 25 mm |
| Width | 150 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 390 mm |
Important compatibility info
| Height | 25 mm |
| Width | 150 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 390 mm |
Important compatibility info
| Length | 250 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 181 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 250 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 181 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1C0122291A |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1C0122291A |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Outer diameter 1 | 68 mm |
| Height | 78 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Outer diameter 1 | 68 mm |
| Height | 78 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | Bendix |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Material | Grey Cast Iron |
Important compatibility info
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | Bendix |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Material | Grey Cast Iron |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 178 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 243 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 178 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 243 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 1 | 198 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 161 mm |
| Width 2 | 164 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 1 | 198 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 161 mm |
| Width 2 | 164 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Height | 28 mm |
| Width | 197 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Height | 28 mm |
| Width | 197 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8268 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8268 |
Important compatibility info
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | TRW |
Important compatibility info
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | TRW |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














