Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 265 mm |
| Height | 20 mm |
| Length | 189 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 265 mm |
| Height | 20 mm |
| Length | 189 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Height | 20 mm |
| Width | 266 mm |
| Length | 192 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 20 mm |
| Width | 266 mm |
| Length | 192 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 113 mm |
| Inner diameter 2 | 23 mm |
| Outer diameter 1 | 57 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 23 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 113 mm |
| Inner diameter 2 | 23 mm |
| Outer diameter 1 | 57 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 23 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| for OE number | 133979 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| for OE number | 133979 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 118 mm |
| Height | 40 mm |
| Length | 178 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 118 mm |
| Height | 40 mm |
| Length | 178 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 85 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thread Size | 5/8-18 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 85 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thread Size | 5/8-18 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Length | 95 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 95 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 187 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 220 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 187 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 220 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 34 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 62 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 34 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 62 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material | Cast Steel |
| Length | 270 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material | Cast Steel |
| Length | 270 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Height | 46 mm |
| Width | 157 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 286 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Height | 46 mm |
| Width | 157 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 286 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 226 mm |
| Height | 20 mm |
| Length | 210 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 226 mm |
| Height | 20 mm |
| Length | 210 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 73 mm |
| Height | 105 mm |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 82 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 21 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 73 mm |
| Height | 105 mm |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 82 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 21 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Height | 138 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Height | 138 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Height | 88 mm |
| Outer diameter | 94 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Height | 88 mm |
| Outer diameter | 94 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














