Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 223 mm |
| Height | 19 mm |
| Width | 227 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 223 mm |
| Height | 19 mm |
| Width | 227 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 335 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 335 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 50 mm |
| Inner diameter 2 | 50 mm |
| Height | 135 mm |
| Outer diameter | 91 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 50 mm |
| Inner diameter 2 | 50 mm |
| Height | 135 mm |
| Outer diameter | 91 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 201 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 228 mm |
| Height | 55 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 201 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 228 mm |
| Height | 55 mm |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 198 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 198 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 336 mm |
| Thread Size | M14X1.5, M14X2.0 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6870 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 336 mm |
| Thread Size | M14X1.5, M14X2.0 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6870 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8103 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8103 |
Important compatibility info
| for OE number | 1096283 |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Additional Information | without gaskets/seals |
Important compatibility info
| for OE number | 1096283 |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Additional Information | without gaskets/seals |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 505 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 505 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 361 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 247 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 361 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 247 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 181 mm |
| Height | 46 mm |
| Length | 388 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 181 mm |
| Height | 46 mm |
| Length | 388 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 176 mm |
| Height | 48 mm |
| Length | 376 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 176 mm |
| Height | 48 mm |
| Length | 376 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Height | 161 mm |
| Outer diameter | 47 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Inner diameter 2 | 21 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Height | 161 mm |
| Outer diameter | 47 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Inner diameter 2 | 21 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Length | 360 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 156 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 360 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 156 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














