Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 280 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 280 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 185 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 185 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Height | 62 mm |
| Width | 103 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Length | 266 mm |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Height | 62 mm |
| Width | 103 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Length | 266 mm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 198 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 225 mm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 198 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 225 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 82 mm |
| Height | 93 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 23 mm |
| Inner diameter 2 | 44 mm |
| Outer diameter 1 | 82 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 82 mm |
| Height | 93 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 23 mm |
| Inner diameter 2 | 44 mm |
| Outer diameter 1 | 82 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0128 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0128 |
Important compatibility info
| Length | 54 mm |
| Diameter | 15 mm. 58 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8102 |
Important compatibility info
| Length | 54 mm |
| Diameter | 15 mm. 58 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8102 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, leaf spring |
| Function | Mounting, leaf spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, leaf spring |
| Function | Mounting, leaf spring |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 261 mm |
| Length | 317 mm |
| Height | 42 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 261 mm |
| Length | 317 mm |
| Height | 42 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 260 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 260 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 21 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 21 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Height | 83 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Height | 83 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8068 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8068 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 64 mm |
| Diameter | 14 mm. 60 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8075 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 64 mm |
| Diameter | 14 mm. 60 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8075 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 234 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 254 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 234 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 254 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














