Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 204 mm |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 204 mm |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Valve, crankcase ventilation |
| Function | Valve, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Valve, crankcase ventilation |
| Function | Valve, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 191 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 338 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 191 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 338 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 105 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 105 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Thread Size | M14x2.0 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Thread Size | M14x2.0 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Mounting, leaf spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Mounting, leaf spring |
Important compatibility info
| Type | Mounting, leaf spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Mounting, leaf spring |
Important compatibility info
| Width | 129 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 227 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 35 mm |
Important compatibility info
| Width | 129 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 227 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 35 mm |
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 149 mm |
| Height | 40 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 149 mm |
| Height | 40 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Wheel Hub Diameter | 20 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Wheel Hub Diameter | 20 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with external thread |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with external thread |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 54 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Seals | 3 |
| Opening Temperature | 74 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 54 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Seals | 3 |
| Opening Temperature | 74 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 790 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 790 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 660 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 660 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 260 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 260 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














