Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 180 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 160 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 180 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 160 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 275 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 194 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 275 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 194 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| for OE number | 48710-35050 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8227 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| for OE number | 48710-35050 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8227 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8429 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8429 |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 117 mm |
| Outer diameter | 56 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 117 mm |
| Outer diameter | 56 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 203 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 240 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 203 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 240 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 222 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 200 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 222 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 200 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 215 mm |
| Height | 19 mm |
| Width | 214 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 215 mm |
| Height | 19 mm |
| Width | 214 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 17.5 mm. 29 mm. 40 mm. 50 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 50 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Outer diameter 2 | 40 mm |
| Width 2 | 15 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 17.5 mm. 29 mm. 40 mm. 50 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 50 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Outer diameter 2 | 40 mm |
| Width 2 | 15 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 22 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 22 mm |
Important compatibility info
| Length | 332 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 91 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 332 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 91 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 200 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 265 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 200 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 265 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Width | 84 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 255 mm |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Width | 84 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 255 mm |
Important compatibility info
| Height | 182 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Height | 182 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Height | 200 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter | 76 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Height | 200 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter | 76 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














