Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Compression Height | 326 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 48 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 504 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Compression Height | 326 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 48 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 504 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 250 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 359 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 250 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 359 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information | without spring seat |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information | without spring seat |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
| for brake disc thickness | 11 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
| for brake disc thickness | 11 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Length | 680 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Length | 680 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














