Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with guide sleeve, with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with guide sleeve, with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2427 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2427 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2426 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2426 |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 590 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 590 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Paired article numbers | NST2832 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Paired article numbers | NST2832 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2831 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2831 |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Akebono |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Akebono |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Length 1 | 400 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 19.1 mm |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Material | Aluminium |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Length | 400 mm |
| Paired article numbers | NST2655 |
Important compatibility info
| Length 1 | 400 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 19.1 mm |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Material | Aluminium |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Length | 400 mm |
| Paired article numbers | NST2655 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 80 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0357/1550 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 80 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0357/1550 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














