Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 19 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Ford |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 19 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Ford |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 190 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 190 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.3 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Replaces | NSM1452 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.3 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Replaces | NSM1452 |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 353 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Height | 522 mm |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 353 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Height | 522 mm |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 299 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0055 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 299 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0055 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 48 mm |
| Width | Pads: 156 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 355 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 32 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 108 mm |
| Centering Diameter | Discs: 71 mm |
| Height 1 | Pads: 74 mm |
| Height 2 | Pads: 75 mm |
| Width 2 | Pads: 155 mm |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 20 mm |
| Manufacturer | JAGUAR |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 48 mm |
| Width | Pads: 156 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 355 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 32 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 108 mm |
| Centering Diameter | Discs: 71 mm |
| Height 1 | Pads: 74 mm |
| Height 2 | Pads: 75 mm |
| Width 2 | Pads: 155 mm |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 20 mm |
| Manufacturer | JAGUAR |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 43 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 43 mm |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2813 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2813 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2812 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2812 |
Important compatibility info
| Rated Power | 2.2 kW |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Motorcraft |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 2.2 kW |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Motorcraft |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 307 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 307 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











