Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Number of Holes | 5 |
| Rotor Style | solid |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Outer diameter | 282 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Function | Brake Disc |
| Inspection Tag | 90R-02C0355/1394 |
| Height | 65 mm |
Important compatibility info
| Number of Holes | 5 |
| Rotor Style | solid |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Outer diameter | 282 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Function | Brake Disc |
| Inspection Tag | 90R-02C0355/1394 |
| Height | 65 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 61 mm |
| Width | Pads: 172 mm |
| Outer diameter | Discs: 308 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 31 mm |
| Thread Size | Discs: M12 X 1.5 |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Bosch |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 113 mm |
| Centering Diameter | Discs: 93 mm |
| Height 1 | Pads: 66 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 310 mm |
| Manufacturer | FORD |
| Model | TRANSIT |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 61 mm |
| Width | Pads: 172 mm |
| Outer diameter | Discs: 308 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 31 mm |
| Thread Size | Discs: M12 X 1.5 |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Bosch |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 113 mm |
| Centering Diameter | Discs: 93 mm |
| Height 1 | Pads: 66 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 310 mm |
| Manufacturer | FORD |
| Model | TRANSIT |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 67 mm |
| Outer diameter | 338 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 108 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 67 mm |
| Outer diameter | 338 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 108 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 34 mm |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 66 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31234 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 34 mm |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 66 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31234 |
Important compatibility info
| Length 2 | 186 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| Length | 730 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 23 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length 2 | 186 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| Length | 730 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 23 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | NST2665 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | NST2665 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 71 mm |
| Outer diameter | 298 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 71 mm |
| Outer diameter | 298 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 504087367 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 504087367 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3160 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3160 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 810 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 35 |
| External Teeth, Diff.Side | 41 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 810 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 35 |
| External Teeth, Diff.Side | 41 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











