Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 89 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 454 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 89 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 454 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Length | 230 mm |
| Height | 53 mm |
| Width | 178 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Length | 230 mm |
| Height | 53 mm |
| Width | 178 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | [UNF]: 1/2"x20 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | [UNF]: 1/2"x20 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Length | 346 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 223 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 346 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 223 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6097 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6097 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8000 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8000 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 211 mm |
| Height | 59 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 211 mm |
| Height | 59 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Title | NAPA ULTRA LL YELLOW ANTIFREEZE (1L) |
Additional Information
- Ethylene glycol based
- Free from nitrites, amines, phosphates, borates and silicates
- Organic Acid Inhibitor Technology
- Must be diluted before use: Example 50/50 mix provides -40°C Freezing Protection
- ASTM D 3306, ASTM D 4985, SAE J 1034, BS 6580 (2010), AFNOR NF R15-601*, FFV HEFT R443, CUNA NC 956-16, UNE 26361-88, JIS K 2234*, NATO S 759, (* with the exception of reserve alkalinity). See Technical Data Sheet for further information
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 187 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 187 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Length | 355 mm |
| Width | 108 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 36 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 355 mm |
| Width | 108 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 36 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | TRW |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6091 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | TRW |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6091 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | TRW |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6090 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















