Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | TRW |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6090 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 300 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 300 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 280 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 296 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 280 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 296 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Volume | 1 L |
| Capacity | 1 L |
| ACEA specification | A3/B3, A3/B4 |
| Type | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA 15W-40 PREMIUM |
| SAE Viscosity | 15W-40 |
| Title | Napa 15W-40 PREMIUM (1L) |
| Specification | MB-229.1, VW 505.00 |
| Packing Type | Bottle |
| Oil Specification | Mercedes MB-229.1, VW 505.00 |
| Grade | Multigrade |
| Function | Engine Oil |
| API specification | SL, CF |
| Key Words | Premium; Mineral |
| Oil | Mineral Oil |
Additional Information
- Provides ultimate engine protection for all driving conditions
- Excellent sludge control for stop-go city motoring
- Blended with the latest additive technology
- Excellent high temperature stability
- API SL/CF, ACEA A3/B4, A3/B3
- MB-229.1, VW 505.00
Important compatibility info
| Volume | 1 L |
| Capacity | 1 L |
| ACEA specification | A3/B3, A3/B4 |
| Type | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA 15W-40 PREMIUM |
| SAE Viscosity | 15W-40 |
| Title | Napa 15W-40 PREMIUM (1L) |
| Specification | MB-229.1, VW 505.00 |
| Packing Type | Bottle |
| Oil Specification | Mercedes MB-229.1, VW 505.00 |
| Grade | Multigrade |
| Function | Engine Oil |
| API specification | SL, CF |
| Key Words | Premium; Mineral |
| Oil | Mineral Oil |
Additional Information
- Provides ultimate engine protection for all driving conditions
- Excellent sludge control for stop-go city motoring
- Blended with the latest additive technology
- Excellent high temperature stability
- API SL/CF, ACEA A3/B4, A3/B3
- MB-229.1, VW 505.00
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 268 mm |
| Height | 67 mm |
| Width | 118 mm |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 268 mm |
| Height | 67 mm |
| Width | 118 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25, M10X1.5 |
| Length | 290 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25, M10X1.5 |
| Length | 290 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 299 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4062 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 299 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4062 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8299 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8299 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8442 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8442 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 225 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 225 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 188 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 188 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 187 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 187 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | TRW |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | TRW |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Length | 131 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Length | 131 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8406 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















