Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Diameter | 15 mm |
| Paired article numbers | NST0172 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Seals | 4 |
| Diameter | 53.5 mm |
| Height | 52 mm |
| Height 1 | 52.4 mm |
| Height 2 | 32.5 mm |
| for OE number | 133779 |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Seals | 4 |
| Diameter | 53.5 mm |
| Height | 52 mm |
| Height 1 | 52.4 mm |
| Height 2 | 32.5 mm |
| for OE number | 133779 |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 241 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 362 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 241 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 362 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 73 mm |
| Inner diameter 2 | 36 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 127 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 73 mm |
| Inner diameter 2 | 36 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 127 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8096 |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 57 mm |
| Diameter | 19 mm. 60 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8096 |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 57 mm |
| Diameter | 19 mm. 60 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 246 mm |
| Height | 59 mm |
| Width | 161 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 246 mm |
| Height | 59 mm |
| Width | 161 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 219 mm |
| Height | 62 mm |
| Length | 279 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 219 mm |
| Height | 62 mm |
| Length | 279 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 276 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 216 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 276 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 216 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8386 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8386 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bolt length | 78 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bolt length | 78 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 320 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 320 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 153 mm |
| Length | 324 mm |
| Height | 65 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 153 mm |
| Length | 324 mm |
| Height | 65 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 213 mm |
| Height | 69 mm |
| Length | 267 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 213 mm |
| Height | 69 mm |
| Length | 267 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 257 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 144 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 257 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 144 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6147 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6147 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 744 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















