Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8406 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 815 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 815 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 590 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 590 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 224 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 303 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 224 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 303 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Height | 174 mm |
| Outer diameter | 52 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 174 mm |
| Outer diameter | 52 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 22 X 1.5 |
| Outer diameter | 93 mm |
| Height | 139 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 61 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 22 X 1.5 |
| Outer diameter | 93 mm |
| Height | 139 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 61 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower, Front |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Diameter | 14 mm. 35 mm |
| Length | 35 mm |
| Paired article numbers | NST8367 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower, Front |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Diameter | 14 mm. 35 mm |
| Length | 35 mm |
| Paired article numbers | NST8367 |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Width | 162 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 47 mm |
| Length | 254 mm |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Width | 162 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 47 mm |
| Length | 254 mm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 181 mm |
| Height | 32 mm |
| Length | 288 mm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 181 mm |
| Height | 32 mm |
| Length | 288 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 84 mm |
| Type | Fuel filter |
| Height | 155 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 84 mm |
| Type | Fuel filter |
| Height | 155 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Diameter | 15 mm |
| Paired article numbers | NST0172 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















