Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top pin |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top pin |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 110 bar |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 110 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | LUK |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | LUK |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Current Strength | 32 A |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Max. charging current | 32 A |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Extension Cable - 32A 1 PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Phases | 1 |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Current Strength | 32 A |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Max. charging current | 32 A |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Extension Cable - 32A 1 PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Phases | 1 |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 102 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 102 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| for OE number | 99610601172 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| for OE number | 99610601172 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 44 |
| Length | 723 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 44 |
| External Teeth, Diff.Side | 42 |
| Length 2 | 776 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 44 |
| Length | 723 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 44 |
| External Teeth, Diff.Side | 42 |
| Length 2 | 776 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 80. 90. 98 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















