Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 160 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3157 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3157 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2577 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2577 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 152 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of mounting bores | 5 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 152 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of mounting bores | 5 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 510 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 510 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 67 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 67 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | MITSUBA |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 16 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | MITSUBA |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 16 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















