Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 671 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 671 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 693 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 693 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 62 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 62 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 70 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 70 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 148 |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 148 |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Length 2 | 327 mm |
| Length | 940 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length 2 | 327 mm |
| Length | 940 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 39 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 700 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 39 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 700 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 952 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














