Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
| Pump Type | Gear Pump |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
| Pump Type | Gear Pump |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 1 |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 1 |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 260 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 260 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 635 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Diameter | 102 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 635 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Diameter | 102 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Belt Pulley Diameter | 97 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 120 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Belt Pulley Diameter | 97 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 120 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 63 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 63 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















