Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Replaces | NAL1691 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Replaces | NAL1691 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 40 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 40 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 170 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 170 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 55 mm |
| Width | Pads: 136 mm |
| Outer diameter | Discs: 308 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 29 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: CBI |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 76 mm |
| Height 1 | Pads: 72 mm |
| Height 2 | Pads: 70 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 161 mm |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | CALIFORNIA TRANSPORTER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 55 mm |
| Width | Pads: 136 mm |
| Outer diameter | Discs: 308 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 29 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: CBI |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 76 mm |
| Height 1 | Pads: 72 mm |
| Height 2 | Pads: 70 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 161 mm |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | CALIFORNIA TRANSPORTER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 148 |
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 148 |
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 126 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 126 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 109 mm |
| Diameter | 140 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Outer diameter 1 | 140 mm |
| Replaces | PWB1815 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 109 mm |
| Diameter | 140 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Outer diameter 1 | 140 mm |
| Replaces | PWB1815 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 750 mm |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 750 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Length | 595 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Length | 595 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 4 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















