Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 244 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 50 mm |
| Width | 242 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 244 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 50 mm |
| Width | 242 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 306 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6316 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 306 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6316 |
Important compatibility info
| Length | 50 mm |
| Diameter | 13 mm. 64 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8145 |
Important compatibility info
| Length | 50 mm |
| Diameter | 13 mm. 64 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8145 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8161 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8161 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Height | 36 mm |
| Width | 304 mm |
| Length | 222 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Height | 36 mm |
| Width | 304 mm |
| Length | 222 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Width | 245 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 30 mm |
| Length | 288 mm |
Important compatibility info
| Width | 245 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 30 mm |
| Length | 288 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6004 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6004 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6003 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6003 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 74 °C. 79 °C |
| for OE number | 4684390 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 54 mm |
| Type | Thermostat, coolant |
| Number of Seals | 1 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 74 °C. 79 °C |
| for OE number | 4684390 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 54 mm |
| Type | Thermostat, coolant |
| Number of Seals | 1 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor |
| for OE number | 7701348374 |
| Height 2 | 25 mm |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter 1 | 43.5 mm |
| Height 1 | 37 mm |
| Diameter 2 | 40.5 mm |
| Diameter | 43 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor |
| for OE number | 7701348374 |
| Height 2 | 25 mm |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter 1 | 43.5 mm |
| Height 1 | 37 mm |
| Diameter 2 | 40.5 mm |
| Diameter | 43 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 720 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 720 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 16 mm |
| Width 1 | 16 mm |
| Diameter | 19 mm. 32 mm. 45 mm. 59 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Outer diameter 1 | 59 mm |
| Outer diameter 2 | 45 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 16 mm |
| Width 1 | 16 mm |
| Diameter | 19 mm. 32 mm. 45 mm. 59 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Outer diameter 1 | 59 mm |
| Outer diameter 2 | 45 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 189 mm |
| Height | 63 mm |
| Length | 312 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 189 mm |
| Height | 63 mm |
| Length | 312 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 204 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 230 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 204 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 230 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














