Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Width | 165 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Height | 28 mm |
| Length | 377 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Width | 165 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Height | 28 mm |
| Length | 377 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Height | 43 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Height 2 | 7.5 mm |
| Opening Temperature | 87 °C |
| for OE number | 0022037675 |
| Diameter 1 | 67 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Width | 67 mm |
| Diameter | 67 mm |
| Height 1 | 26 mm |
| Diameter 2 | 43 mm |
Important compatibility info
| Height | 43 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Height 2 | 7.5 mm |
| Opening Temperature | 87 °C |
| for OE number | 0022037675 |
| Diameter 1 | 67 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Width | 67 mm |
| Diameter | 67 mm |
| Height 1 | 26 mm |
| Diameter 2 | 43 mm |
Important compatibility info
| Length | 223 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 202 mm |
| Height | 30 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 223 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 202 mm |
| Height | 30 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 199 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 318 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 199 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 318 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 255 mm |
| Height | 12 mm |
| Width | 100 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 255 mm |
| Height | 12 mm |
| Width | 100 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 335 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 335 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25, M10X1.5 |
| Length | 300 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25, M10X1.5 |
| Length | 300 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Additional Information 2 | with washers |
| Material | Steel |
| Length | 196 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Additional Information 2 | with washers |
| Material | Steel |
| Length | 196 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8383 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8383 |
Important compatibility info
| Length | 204 mm |
| Height | 37 mm |
| Width | 154 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 204 mm |
| Height | 37 mm |
| Width | 154 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 181 mm |
| Outer diameter | 95 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 181 mm |
| Outer diameter | 95 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 220 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 220 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Wheel Hub Diameter | 16 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Wheel Hub Diameter | 16 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 130 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 130 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














