Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 52 mm |
| Diameter | 14 mm. 60 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8097 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 52 mm |
| Diameter | 14 mm. 60 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8097 |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 037121144J |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 037121144J |
Important compatibility info
| Length | 247 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 197 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 247 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 197 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 137 mm |
| Height | 47 mm |
| Length | 350 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 137 mm |
| Height | 47 mm |
| Length | 350 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 219 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 70 mm |
| Width 2 | 155 mm |
| Width 1 | 193 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 219 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 70 mm |
| Width 2 | 155 mm |
| Width 1 | 193 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 265 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 265 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8221 |
| for OE number | 2033230685 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8221 |
| for OE number | 2033230685 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8414 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8414 |
Important compatibility info
| Length | 178 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 203 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 178 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 203 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 165 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 165 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 81 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | NST8319 |
| Outer diameter | 45 mm |
| Inner diameter | 61 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 81 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | NST8319 |
| Outer diameter | 45 mm |
| Inner diameter | 61 mm |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 215 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 215 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 166 mm |
| Height | 44 mm |
| Length | 265 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 166 mm |
| Height | 44 mm |
| Length | 265 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Thread Type | with external thread |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.75, M39x1.5 |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0093 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Thread Type | with external thread |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.75, M39x1.5 |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0093 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














