Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6631 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6631 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6630 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6630 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 80 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 80 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower, Front |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower, Front |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Type | Antifreeze |
| Function | Antifreeze |
| Extra Description | NAPA ULTRA LONGLIFE P-OAT |
| Title | NAPA ULTRA LL P-OAT (1L) |
Additional Information
- Suitable for modern vehicles from Asia requiring the use of a phosphated OAT product
- Ethylene glycol based
- Phosphated OAT Inhibitor Technology
- Must be diluted before use: Example 50/50 mix provides -40°C Freezing Protection
- BS 6580: 2010, SAE J 1034, JIS K2234, ASTM D3306, ASTM D4656
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 248 mm |
| Height | 52 mm |
| Length | 199 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 248 mm |
| Height | 52 mm |
| Length | 199 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5, M 36 X 1.5 |
| Height | 136 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Type | Fuel filter |
| Outer diameter 1 | 98 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5, M 36 X 1.5 |
| Height | 136 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Type | Fuel filter |
| Outer diameter 1 | 98 mm |
Important compatibility info
| Thread Size Entry | M 12 X 1.25 |
| Thread Size Exit | M 14 X 1.5 |
| Height | 112 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Thread Size Entry | M 12 X 1.25 |
| Thread Size Exit | M 14 X 1.5 |
| Height | 112 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0181 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0181 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 229 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 229 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| for OE number | 90352677 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 41 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Seals | 1 |
Important compatibility info
| for OE number | 90352677 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 41 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Seals | 1 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 032121110B |
| Housing Type | with housing |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 032121110B |
| Housing Type | with housing |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 347 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















