Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 122 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
Important compatibility info
| Additional Information | with relay |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Additional Information | with relay |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NSA2009 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NSA2009 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NSA2010 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NSA2010 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 175 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 175 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NSA2008 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NSA2008 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Outer diameter | 300 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 14 |
| Multi-piece | three-piece |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Outer diameter | 300 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 14 |
| Multi-piece | three-piece |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 210 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 210 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 130 |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 130 |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric-hydraulic |
| for steering manufacturer | TRW |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Vehicle Equipment | for vehicles with steering angle sensor at steering gear |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric-hydraulic |
| for steering manufacturer | TRW |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Vehicle Equipment | for vehicles with steering angle sensor at steering gear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















