Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 107 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 3 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| for OE number | 11 23 8 512 072 |
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 11 23 8 512 072 |
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 102 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 102 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| for OE number | 51788658, 51854903 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| for OE number | 51788658, 51854903 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 63 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 63 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| for OE number | TG12S101 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| for OE number | TG12S101 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| for OE number | 99610601172 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| for OE number | 99610601172 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 140 |
| Chain Type | Silent Chain |
| for OE number | A2700503500, A2700520900 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 140 |
| Chain Type | Silent Chain |
| for OE number | A2700503500, A2700520900 |
Important compatibility info
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 654 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length 2 | 704 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 52 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 654 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length 2 | 704 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 52 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 135 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 135 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















