Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 112. 62 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 112. 62 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Suspension | for vehicles with AMG suspension |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with ADS, for vehicles with Airmatic DC |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Suspension | for vehicles with AMG suspension |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with ADS, for vehicles with Airmatic DC |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Electric-hydraulic |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Electric-hydraulic |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Width | 77 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 194 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 77 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 194 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric-hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | TRW |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Vehicle Equipment | for vehicles with steering angle sensor at steering column |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric-hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | TRW |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Vehicle Equipment | for vehicles with steering angle sensor at steering column |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 190 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Delco |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 190 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Delco |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
| for OE number | 130145X00A |
| Chain Type | Simplex, Duplex |
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
| for OE number | 130145X00A |
| Chain Type | Simplex, Duplex |
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Number of Chain Links | 106. 44 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Number of Chain Links | 106. 44 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















