Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M10x1.5, M12x1.5 |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Cone Size | 15 mm |
| Type | Ball Joint |
| for OE number | 3C0 407 365A |
| Paired article numbers | NST0151 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M10x1.5, M12x1.5 |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Cone Size | 15 mm |
| Type | Ball Joint |
| for OE number | 3C0 407 365A |
| Paired article numbers | NST0151 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M10x1.5, M12x1.5 |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| for OE number | 3C0 407 366A |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0150 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M10x1.5, M12x1.5 |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| for OE number | 3C0 407 366A |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0150 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 267 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 267 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Brake Hose |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 238 mm |
| Function | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
Important compatibility info
| Type | Brake Hose |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 238 mm |
| Function | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
Important compatibility info
| Length 1 | 275 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, inner |
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
Important compatibility info
| Length 1 | 275 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, inner |
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 480 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 480 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | Bendix |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | Bendix |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 399 mm |
| Paired article numbers | NST6076 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 399 mm |
| Paired article numbers | NST6076 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6912 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6912 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5, M16x1.5 |
| Axle Joint Length | 211 mm |
| Paired article numbers | NST6932 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5, M16x1.5 |
| Axle Joint Length | 211 mm |
| Paired article numbers | NST6932 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8407 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8407 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8419 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8419 |
Important compatibility info
| Specification | RENAULT RN17 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA RN 5W-30 LS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa RN 5W-30 LS (1L) |
| ACEA specification | C3 |
Additional Information
- Prevention of sludge and varnish formation
- Excellent anti-wear characteristics
- Compatible with after-treatment systems
- Outstanding thermal properties
- ACEA C3
- RENAULT RN17
Important compatibility info
| Specification | RENAULT RN17 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA RN 5W-30 LS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa RN 5W-30 LS (1L) |
| ACEA specification | C3 |
Additional Information
- Prevention of sludge and varnish formation
- Excellent anti-wear characteristics
- Compatible with after-treatment systems
- Outstanding thermal properties
- ACEA C3
- RENAULT RN17
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














