Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 288 mm |
| Height | 69.7 mm |
| Surface | Oiled |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Net weight | 5.14 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 288 mm |
| Height | 69.7 mm |
| Surface | Oiled |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Net weight | 5.14 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Minimum thickness | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Rotor Style | Vented |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.67 kg |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Oiled |
| Height | 102.5 mm |
| Outer diameter | 329 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 110 mm |
Important compatibility info
| Minimum thickness | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Rotor Style | Vented |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.67 kg |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Oiled |
| Height | 102.5 mm |
| Outer diameter | 329 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 110 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Surface | Oiled |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Height | 49.3 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Net weight | 7.3 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Surface | Oiled |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Height | 49.3 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Net weight | 7.3 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Outer diameter | 319 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Oiled |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 49.2 mm |
| Net weight | 8.4 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Function | Brake Disc |
| Centering Diameter | 62 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 319 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Oiled |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 49.2 mm |
| Net weight | 8.4 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Function | Brake Disc |
| Centering Diameter | 62 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Net weight | 8.86 kg |
| Replaces | 2045165 |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 51.5 mm |
| Surface | Oiled |
| Centering Diameter | 62 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Net weight | 8.86 kg |
| Replaces | 2045165 |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 51.5 mm |
| Surface | Oiled |
| Centering Diameter | 62 mm |
Important compatibility info
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 3.75 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 43 mm |
| Outer diameter | 238 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Minimum thickness | 17 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
Important compatibility info
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 3.75 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 43 mm |
| Outer diameter | 238 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Minimum thickness | 17 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
Important compatibility info
| Net weight | 6.4 kg |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Height | 53 mm |
| Outer diameter | 279 mm |
| Function | Brake Disc |
| Surface | Oiled |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Net weight | 6.4 kg |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Height | 53 mm |
| Outer diameter | 279 mm |
| Function | Brake Disc |
| Surface | Oiled |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Outer diameter | 302 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 46.2 mm |
| Net weight | 5.37 kg |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Minimum thickness | 16 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Outer diameter | 302 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 46.2 mm |
| Net weight | 5.37 kg |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Minimum thickness | 16 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Surface | Oiled |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Outer diameter | 313 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Height | 69.7 mm |
| Centering Diameter | 115 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 8.68 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Surface | Oiled |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Outer diameter | 313 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Height | 69.7 mm |
| Centering Diameter | 115 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 8.68 kg |
Important compatibility info
| Replaces | 2047117 |
| Height | 119 mm |
| Outer diameter | 278 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 8.64 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Additional Information 2 | without ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | 13 mm |
| Minimum thickness | 11 mm |
| Centering Diameter | 45.16 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Replaces | 2047117 |
| Height | 119 mm |
| Outer diameter | 278 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 8.64 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Additional Information 2 | without ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | 13 mm |
| Minimum thickness | 11 mm |
| Centering Diameter | 45.16 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









