Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 61 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Minimum thickness | 14.8 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.32 kg |
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 61 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Minimum thickness | 14.8 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.32 kg |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 48.8 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 259 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Net weight | 3.75 kg |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 48.8 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 259 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Net weight | 3.75 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64.3 mm |
| Outer diameter | 289 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 100 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.21 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64.3 mm |
| Outer diameter | 289 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 100 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.21 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | LUCAS |
| Function | Brake Caliper |
| for brake disc diameter | 251 mm. 276 mm |
| Paired article numbers | 2110124 |
| Material | Aluminium |
| Type | Brake Caliper |
| Piston Diameter | 38 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Net weight | 1.44 kg |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, in front of axle |
| Brake Disc Type | solid |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | LUCAS |
| Function | Brake Caliper |
| for brake disc diameter | 251 mm. 276 mm |
| Paired article numbers | 2110124 |
| Material | Aluminium |
| Type | Brake Caliper |
| Piston Diameter | 38 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Net weight | 1.44 kg |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, in front of axle |
| Brake Disc Type | solid |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Manufacturer Restriction | LUCAS |
| Net weight | 1.44 kg |
| Piston Diameter | 38 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 2110123 |
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, in front of axle |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| for brake disc diameter | 251 mm. 276 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Manufacturer Restriction | LUCAS |
| Net weight | 1.44 kg |
| Piston Diameter | 38 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 2110123 |
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, in front of axle |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| for brake disc diameter | 251 mm. 276 mm |
Important compatibility info
| Net weight | 1.84 kg |
| Piston Diameter | 41 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2110126 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, behind the axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 22 mm |
| for brake disc diameter | 292 mm |
Important compatibility info
| Net weight | 1.84 kg |
| Piston Diameter | 41 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2110126 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, behind the axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 22 mm |
| for brake disc diameter | 292 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, behind the axle |
| Paired article numbers | 2110125 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 1.84 kg |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Aluminium |
| Piston Diameter | 41 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 22 mm |
| for brake disc diameter | 292 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, behind the axle |
| Paired article numbers | 2110125 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 1.84 kg |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Aluminium |
| Piston Diameter | 41 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 22 mm |
| for brake disc diameter | 292 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 60 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, in front of axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Net weight | 4.73 kg |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 2110127 |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| for brake disc diameter | 305 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 60 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, in front of axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Net weight | 4.73 kg |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 2110127 |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| for brake disc diameter | 305 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, behind the axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2110130 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 1.55 kg |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 278 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, behind the axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2110130 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 1.55 kg |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 278 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 38 mm |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, behind the axle |
| Paired article numbers | 2110129 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 1.55 kg |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 278 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 38 mm |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, behind the axle |
| Paired article numbers | 2110129 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 1.55 kg |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 278 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









