Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 95.5 mm |
| Outer diameter | 258 mm |
| Additional Information 2 | without ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Centering Diameter | 45.2 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.94 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 95.5 mm |
| Outer diameter | 258 mm |
| Additional Information 2 | without ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Centering Diameter | 45.2 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.94 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 28.3 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.25 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 28.3 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.25 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Net weight | 5.64 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 39 mm |
Important compatibility info
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Net weight | 5.64 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 39 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 53.7 mm |
| Outer diameter | 245 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 3.43 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 53.7 mm |
| Outer diameter | 245 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 3.43 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 39.5 mm |
| Outer diameter | 256 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Net weight | 5.9 kg |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 39.5 mm |
| Outer diameter | 256 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Net weight | 5.9 kg |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47.5 mm |
| Outer diameter | 256 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 5.6 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47.5 mm |
| Outer diameter | 256 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 5.6 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 290 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 107.1 mm |
| Net weight | 4.48 kg |
| Height | 46 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 290 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 107.1 mm |
| Net weight | 4.48 kg |
| Height | 46 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 286 mm |
| Centering Diameter | 108.3 mm |
| Minimum thickness | 15 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Surface | Oiled |
| Height | 29.5 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Brake Disc Thickness | 17 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 4.14 kg |
Important compatibility info
| Outer diameter | 286 mm |
| Centering Diameter | 108.3 mm |
| Minimum thickness | 15 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Surface | Oiled |
| Height | 29.5 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Brake Disc Thickness | 17 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 4.14 kg |
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45.9 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 108.3 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 4.34 kg |
| Outer diameter | 290 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45.9 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 108.3 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 4.34 kg |
| Outer diameter | 290 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
Important compatibility info
| Height | 64.8 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Centering Diameter | 72.4 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.48 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Height | 64.8 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Centering Diameter | 72.4 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.48 kg |
| Rotor Style | Solid |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









