Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Net weight | 0.04 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | 294701 |
Important compatibility info
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Net weight | 0.04 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | 294701 |
Important compatibility info
| Length | 1305 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 1305 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Quantity Unit | Piece |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Net weight | 0.18 kg |
Important compatibility info
| Quantity Unit | Piece |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Net weight | 0.18 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 55.5 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.23 kg |
| Paired article numbers | 5112631 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 55.5 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.23 kg |
| Paired article numbers | 5112631 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 300 mm |
| Material | Metal |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.51 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 300 mm |
| Material | Metal |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.51 kg |
Important compatibility info
| Length | 247 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.31 kg |
Important compatibility info
| Length | 247 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.31 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 280 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.03 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 280 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.03 kg |
Important compatibility info
| Replaces | 5032524 |
| Thread Size | 14x2 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Net weight | 0.35 kg |
| Paired article numbers | 5032539 |
Important compatibility info
| Replaces | 5032524 |
| Thread Size | 14x2 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Net weight | 0.35 kg |
| Paired article numbers | 5032539 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Upper |
| Outer diameter | 36.2 mm |
| Inner diameter | 12.2 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Net weight | 0.15 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Upper |
| Outer diameter | 36.2 mm |
| Inner diameter | 12.2 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Net weight | 0.15 kg |
Important compatibility info
| Replaces | 5032283 |
| Thread Size | 14x1,5 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Net weight | 0.25 kg |
| Paired article numbers | 5033946 |
Important compatibility info
| Replaces | 5032283 |
| Thread Size | 14x1,5 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Net weight | 0.25 kg |
| Paired article numbers | 5033946 |
Important compatibility info
| Replaces | 5043906 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Length | 125 mm |
| Thread Size | M10 |
| Cone Size | 16 mm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Net weight | 0.58 kg |
Important compatibility info
| Replaces | 5043906 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Length | 125 mm |
| Thread Size | M10 |
| Cone Size | 16 mm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Net weight | 0.58 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Net weight | 0.02 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 795 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Net weight | 0.02 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 795 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Net weight | 0.01 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Length | 120 mm |
Important compatibility info
| Net weight | 0.01 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Length | 120 mm |
Important compatibility info
| Replaces | 5032523; 5032571 |
| Thread Size | 14x2 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Net weight | 0.34 kg |
| Paired article numbers | 5032538 |
Important compatibility info
| Replaces | 5032523; 5032571 |
| Thread Size | 14x2 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Net weight | 0.34 kg |
| Paired article numbers | 5032538 |
Important compatibility info
| Outer diameter | 38 mm |
| Thickness | 52 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Net weight | 0.29 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle, behind the axle |
Important compatibility info
| Outer diameter | 38 mm |
| Thickness | 52 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Net weight | 0.29 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle, behind the axle |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














