Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Length | 255 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Length | 255 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Net weight | 0.13 kg |
| Quantity Unit | Piece |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Net weight | 0.13 kg |
| Quantity Unit | Piece |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 370 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.03 kg |
Important compatibility info
| Length | 370 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.03 kg |
Important compatibility info
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Inner diameter | 23.7 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Inner diameter | 23.7 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Length | 250 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Net weight | 0.03 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 250 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Net weight | 0.03 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.16 kg |
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.16 kg |
Important compatibility info
| Length | 480 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.01 kg |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Length | 480 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.01 kg |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Bracket, stabiliser mounting |
| Length | 52 mm |
| Material | Rubber |
| Type | Bracket, stabiliser mounting |
| Height | 49 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter | 22.5 mm |
Important compatibility info
| Function | Bracket, stabiliser mounting |
| Length | 52 mm |
| Material | Rubber |
| Type | Bracket, stabiliser mounting |
| Height | 49 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter | 22.5 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 21 mm |
| Type | Bracket, stabiliser mounting |
| Function | Bracket, stabiliser mounting |
| Net weight | 0.1 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 21 mm |
| Type | Bracket, stabiliser mounting |
| Function | Bracket, stabiliser mounting |
| Net weight | 0.1 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 103 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Material | Plastic |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.22 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 103 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Material | Plastic |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.22 kg |
Important compatibility info
| Net weight | 0.01 kg |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 100 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
Important compatibility info
| Net weight | 0.01 kg |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 100 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
Important compatibility info
| Length | 135 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
Important compatibility info
| Length | 135 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
| Length | 420 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
| Length | 420 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Length | 325 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Length | 325 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Net weight | 0.02 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Net weight | 0.05 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Length | 840 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Net weight | 0.05 kg |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Length | 840 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














