Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Core Length | 190 mm |
| Core Width | 87 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 10 |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Length | 190 mm |
| Core Width | 87 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 10 |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 6 |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Width | 99 mm |
| Core Length | 99 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 6 |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Width | 99 mm |
| Core Length | 99 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Core Length | 163 mm |
| Core Width | 78 mm |
| Core Depth | 43 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Core Length | 163 mm |
| Core Width | 78 mm |
| Core Depth | 43 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Core Width | 68 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 17 |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 139 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 68 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 17 |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 139 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 63 mm |
| Core Length | 94 mm |
| Core Depth | 53 mm |
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Version | M10 |
| Number of Ribs | 16 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Additional Information | with oil cooler |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Core Width | 63 mm |
| Core Length | 94 mm |
| Core Depth | 53 mm |
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Version | M10 |
| Number of Ribs | 16 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Additional Information | with oil cooler |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Version | M8 |
| Number of Ribs | 16 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 53 mm |
| Additional Information | with oil cooler |
| Core Length | 94 mm |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Version | M8 |
| Number of Ribs | 16 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 53 mm |
| Additional Information | with oil cooler |
| Core Length | 94 mm |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Number of Ribs | 22 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 202 mm |
| Core Width | 112 mm |
| Core Depth | 90 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Number of Ribs | 22 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 202 mm |
| Core Width | 112 mm |
| Core Depth | 90 mm |
Important compatibility info
| Material | Stainless Steel |
| Number of Ribs | 7 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 394 mm |
| Core Width | 120 mm |
| Core Depth | 53 mm |
Important compatibility info
| Material | Stainless Steel |
| Number of Ribs | 7 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 394 mm |
| Core Width | 120 mm |
| Core Depth | 53 mm |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 8 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 395 mm |
| Core Width | 120 mm |
| Core Depth | 52 mm |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 8 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 395 mm |
| Core Width | 120 mm |
| Core Depth | 52 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 5 |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 5 |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 61 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Number of Ribs | 14 |
| Core Width | 141 mm |
| Core Depth | 79 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 61 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Number of Ribs | 14 |
| Core Width | 141 mm |
| Core Depth | 79 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 95 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 95 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Depth | 45 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Depth | 45 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 64 mm |
| Number of Ribs | 9 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Depth | 98 mm |
| Core Width | 98 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 64 mm |
| Number of Ribs | 9 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Depth | 98 mm |
| Core Width | 98 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 76 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 18 |
| Additional Information 2 | with thermostat |
| Core Width | 79 mm |
| Core Length | 141 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Depth | 76 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 18 |
| Additional Information 2 | with thermostat |
| Core Width | 79 mm |
| Core Length | 141 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














