Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 156 mm |
| Core Length | 237 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 156 mm |
| Core Length | 237 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 24 mm |
| Core Width | 168 mm |
| Core Length | 152 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 24 mm |
| Core Width | 168 mm |
| Core Length | 152 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
Important compatibility info
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 10 -pin connector |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
| for OE number | 7701207717 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 10 -pin connector |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
| for OE number | 7701207717 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 239 mm |
| Core Width | 138 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 239 mm |
| Core Width | 138 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | DELPHI |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Length | 210 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | DELPHI |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Length | 210 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Height | 310 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Height | 310 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Additional Information 2 | with plug, with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















