Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Height | 250 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 250 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 245 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 158 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 245 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 158 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| for OE number | 5N0145838 |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| for OE number | 5N0145838 |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| for OE number | 0382PZ |
| Placement on Vehicle | Throttle Housing |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| for OE number | 0382PZ |
| Placement on Vehicle | Throttle Housing |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Inlet |
| Type | Intake Hose, air filter |
| Function | Intake Hose, air filter |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Inlet |
| Type | Intake Hose, air filter |
| Function | Intake Hose, air filter |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 275 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 275 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 141 mm |
| Core Length | 190 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 141 mm |
| Core Length | 190 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| for OE number | 8E0121403A |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| for OE number | 8E0121403A |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| for OE number | 2S7Q6N696AA |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















