Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 0382LK |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 0382LK |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 5 V |
| Thread Size | M11 x 1 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 5 V |
| Thread Size | M11 x 1 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Length | 250 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Length | 250 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Type | Dryer, air conditioning |
| Height | 130 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Steel |
Important compatibility info
| Type | Dryer, air conditioning |
| Height | 130 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Steel |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | 7/16-20 Female |
| Refrigerant | R 134a |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Voltage | 12 V |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | 7/16-20 Female |
| Refrigerant | R 134a |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Voltage | 12 V |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 5 V |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Thread Size | M10 x 1.25 mm |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 5 V |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Thread Size | M10 x 1.25 mm |
Important compatibility info
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















