Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Number of Teeth | 26 |
| Hub Profile | 21,5 x 20,1 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Weight | 5.33 kg |
| Extra Description | KIT2P |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 217 mm |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Number of Teeth | 26 |
| Hub Profile | 21,5 x 20,1 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Weight | 5.33 kg |
| Extra Description | KIT2P |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 217 mm |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Length | 108 mm |
| Height | 108 mm |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.25 kg |
| Connector Shape | Oval |
| Sensor Type | Hot-film Sensor |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
Important compatibility info
| Length | 108 mm |
| Height | 108 mm |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.25 kg |
| Connector Shape | Oval |
| Sensor Type | Hot-film Sensor |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
Important compatibility info
| Type | Wiper Motor |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Wiper Motor |
| Weight | 0.97 kg |
Important compatibility info
| Type | Wiper Motor |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Wiper Motor |
| Weight | 0.97 kg |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 23 |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Hub Profile | 26,474 x 23,284 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT2P |
| Weight | 5.53 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaced by | 828563 |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 23 |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Hub Profile | 26,474 x 23,284 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT2P |
| Weight | 5.53 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaced by | 828563 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| for manufacturer number | ZA2803A1 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Replaces | 804531 |
| Weight | 0.58 kg |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| for manufacturer number | ZA2803A1 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Replaces | 804531 |
| Weight | 0.58 kg |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




