Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Bore Diameter 1 | 19 mm |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Material | Plastic |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Weight | 0.329 kg |
| for manufacturer number | KG190089.4.20 |
Important compatibility info
| Bore Diameter 1 | 19 mm |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Material | Plastic |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Weight | 0.329 kg |
| for manufacturer number | KG190089.4.20 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.67 kg |
| Number of Teeth | 20 |
| Function | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 218 mm |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 826471; 826706; 826860; 826885; 828370 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.67 kg |
| Number of Teeth | 20 |
| Function | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 218 mm |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 826471; 826706; 826860; 826885; 828370 |
Important compatibility info
| Replaces | 715057 |
| Placement on Vehicle | Front |
| Diameter | 146 mm |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Weight | 1.39 kg |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Interior Blower |
| Power [W] | 204 W |
| Rotating beacon RPM [1/min] | 3550 1/min |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
Important compatibility info
| Replaces | 715057 |
| Placement on Vehicle | Front |
| Diameter | 146 mm |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Weight | 1.39 kg |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Interior Blower |
| Power [W] | 204 W |
| Rotating beacon RPM [1/min] | 3550 1/min |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| for manufacturer number | ZA36052.3.4 |
| Weight | 0.57 kg |
| Bore Diameter | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| for manufacturer number | ZA36052.3.4 |
| Weight | 0.57 kg |
| Bore Diameter | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Bore Diameter | 34 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| for manufacturer number | ZA34023A1 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.41 kg |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Bore Diameter | 34 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| for manufacturer number | ZA34023A1 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.41 kg |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




