Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Weight | 1.51 kg |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Tail Light Assembly |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 044443 |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Right |
| Function | Tail Light Assembly |
| Section | Outer section |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Rear |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Length | 41 mm |
| Height | 28.7 mm |
| Width | 23 mm |
| Sensor Type | Ultrasonic Sensor |
| Chemical Properties | Paintable |
| Function | Sensor, park distance control |
| Diameter | 15.5 mm |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Sensor, park distance control |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Rear |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Length | 41 mm |
| Height | 28.7 mm |
| Width | 23 mm |
| Sensor Type | Ultrasonic Sensor |
| Chemical Properties | Paintable |
| Function | Sensor, park distance control |
| Diameter | 15.5 mm |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Sensor, park distance control |
Important compatibility info
| Bore Diameter | 26 mm |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Number of mounting bores | 2 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Material | Plastic |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| for manufacturer number | ZA2609.7.1 |
| Weight | 0.45 kg |
Important compatibility info
| Bore Diameter | 26 mm |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Number of mounting bores | 2 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Material | Plastic |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| for manufacturer number | ZA2609.7.1 |
| Weight | 0.45 kg |
Important compatibility info
| Length | 182 mm |
| Height | 125 mm |
| Width | 165 mm |
| Additional Information 2 | with integrated air temperature sensor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Weight | 0.25 kg |
| Connector Shape | Rectangular |
| Sensor Type | Hot-wire Sensor |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
Important compatibility info
| Length | 182 mm |
| Height | 125 mm |
| Width | 165 mm |
| Additional Information 2 | with integrated air temperature sensor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Weight | 0.25 kg |
| Connector Shape | Rectangular |
| Sensor Type | Hot-wire Sensor |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
Important compatibility info
| Hub Profile | 19,14 x 17 |
| Number of Teeth | 18 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.3 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 192 mm |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 828659; 828696; 828916 |
Important compatibility info
| Hub Profile | 19,14 x 17 |
| Number of Teeth | 18 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.3 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 192 mm |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 828659; 828696; 828916 |
Important compatibility info
| Overall Length | 56.7 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Bore Diameter | 34 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Replaces | 804564; 804566; 804567; 804578; 810016; 810017; 810034 |
| Weight | 0.47 kg |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





